Prošlo je dvadeset godina otkako je KUD „Ogranak seljačke sloge” Posavski Bregi pokrenuo Smotru muških pjevačkih skupina Hrvatske.

Sudionici Smotre su muške pjevačke skupine koje se amaterski bave očuvanjem starinskih pjesama svojeg užeg zavičaja. Cilj Smotre je okupljanje ljubitelja tradicijske pjesme i pjevanja, promoviranje i popularizacija tradicijskih pjesama i pjevanja muških pjevačkih skupina, očuvanje regionalnih stilskih odlika tradicijskog pjevanja u Hrvatskoj. Zbog toga je ova Smotra jedinstvena ovakvog tipa u Republici Hrvatskoj.

KUD „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi i Pučko otvoreno učilište Ivanić Grad kao organizatori od prvog dana surađuje s najeminentnijim stručnjacima na polju vokalne tradicijske glazbe. Stručni odbor Smotre sačinjavaju Ivan Ivo Ivančan i Joško Ćaleta.

Na žalost, ovo je već druga godina da Smotru zbog pandemije održavamo online. Nadamo se da ćemo se svi uskoro vratiti u normalna vremena i svi zajedno uživo održati Smotru i nastaviti međusobna druženja.

Na online smotri sudjeluju: Folklorni ansambl „Šiljakovina ̋ , KUD „Dangubice ̋ Kuterevo, „Folklorna skupina zajednice talijana ̋, Šišan, Prva pjevačka konjica „Sinđir ̋ Županja, KUD „Paurija ̋ Dubravci i KUD „Ivan Fonović Zlatela ̋ Kršan.

Kao i sve prethodne Smotre i ova je održana pod pokroviteljstvom Grada Ivanić Grada, Zagrebačke županije; Ministarstva kulture i Turističke zajednice Ivanić Grad. Također je izdan i popratni materijal smotre u obliku knjižice. U knjižici se mogu naći sve informacije vezane uz smotru, te gostujuće skupine.