Srdačno Vas pozivamo na otvorenje samostalne izložbe slika “Svemir” akademskog slikara Luke Koščaka, u četvrtak, 4. travnja 2024. u 19 sati u Galerijskom prostoru POU Ivanić-Grad.

POZIV NA PUTOVANJE SVEMIROM

Nebo fascinira. Kad ga se dugo promatra nisi više siguran gledaš li u njegovu visinu ili u dubinu. Nebeske promjene od svjetla do tame, od gorućih oblaka do dalekih vrtloga supernovih zvijezda; miješaju se doslovni prizori s onim spoznajnim i onim izmaštanim. Zapravo sve te slike Luke Koščaka odrazi su njegovih unutrašnjih doživljaja kozmosa. Jer nebo ga zadivljuje i potiče da izrazi to svoje ushićenje beskrajem. Tako ga stvarne prirodne boje i one umiješane boje sa slikarske palete po osobnom izboru, nadahnjuju i vode u stvaranje kompozicija nebeskih prostora koji postaju sasvim konkretno slikarstvo. Slikarstvo materije i slikarstvo duha. Slikarstvo u kojem motiv uzmiče pred artizmom. Odjednom (ili postupno) sve postaje slobodna forma a boja slijedi tek ritam ruke i srca. Gledamo dubine i visine bliskih i dalekih galaksija, zemaljsku atmosferu, poznate i nepoznate planete. Negdje tamo u nekom sazviježđu, žive stvorenja koja su, možda  poput nas, tek neznatne mrljice u tom vječnom postojanju i nestajanju života.

Luka Koščak vodi nas u svoj svijet tišine i mira, u nebeska obećanja, u vjeru. Sve je to, opet, samo zavodljiva boja i gesta, moć slike da utječe na naša osjetila. Zapravo one su transfer, prenosnice dubokih i jakih osjećaja umjetnika i njegove kreativne energije. Pritom, što je autor iskreniji i predaniji svom slikarskom radu, to je jača snaga doživljaja koja se gledanjem prenosi na nas, publiku.

I što reći na kraju, nego da nas je Luka Koščak ovom izložbom pozvao na uzbudljivo putovanje Svemirom. Pa, krenimo!

Branka Hlevnjak, dipl. pov. umjetnosti

LUKA KOŠČAK, rođen 21. 1. 1989. u Zagrebu. U Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu maturirao na Odjelu kiparstva i stekao zvanje kiparski dizajner. Na Arthouse-College of Visual Arts u Ljubljani, 2014. diplomirao u klasi doc.mag.art Mladena Jernejca, s temom “Apstraktna geometrija u hrvatskom slikarstvu”. Magistrirao s temom ”Apstraktna geometrija i svemir” pod mentorstvom doc.dr. Vesne Kamin Kajfeš i Matic Kosu, mag.lik.um. te stekao zvanje magistra likovnih umjetnosti.

Godinu dana radio u HNK Zagreb kao scenski slikar u programu stručnog osposobljavanja. Izlagao na dvije samostalne i osamnaest skupnih žiriranih izložbi. Od 2015. godine, član je HDLU Zagreb. Trenutno stalno zaposlen u Gradskom dramskom kazalištu Gavella na radnom mjestu slikar.

Izložba će biti otvorena do 26. travnja 2024.